تبلیغات
چالدران نیوز - مطالب اسفند 1392
سال ۹۴، سال «دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی
امسال را سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری می کنیم
پنجشنبه 29 اسفند 1392 ساعت 08:56 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )
رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی سال ۱۳۹۳
 
امسال را سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری می کنیم
تلاش مشترک و مجاهدانه مردم و مسئولان لازمه تحقق شعار سال (۱۳۹۲/۱۲/۲۹ - ۲۰:۲۷)

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی بمناسبت آغاز سال ۱۳۹۳ هجری شمسی، با تبریک سال نو و نوروز به همه ی هم میهنان و ایرانیان عزیز در سراسر جهان بخصوص خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و مجاهدان راه اسلام و ایران، سال جدید را سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تقارن سال جدید با ایام شهادت بانوی بزرگ جهان اسلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از خداوند متعال مسالت کردند: این تقارن، امکان بهره گیری مضاعف از انوار هدایت الهی و برکات فاطمی را برای ملت ایران فراهم سازد.
ایشان در ترسیم افق سال نو، دو مسئله ی اقتصاد و فرهنگ را مهم تر از مسائل دیگر بر شمردند و تاکید کردند: برای تحقق شعار سال ۹۳ یعنی «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» تلاش مشترک مسئولان  و آحاد مردم ضروری است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نقش اساسی و برجسته ی مشارکت و حضور مردم در «زندگی و سازندگی کشور» خاطرنشان کردند: هم در اقتصاد و هم در فرهنگ، کار بدون حضور مردم پیش نخواهد رفت و گروههای گوناگون مردمی باید با اراده و عزم راسخ ملّی در این عرصه ها نقش آفرینی کنند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مسئولان هم موظفند با توکل به خداوند و با تکیه ی بر مردم، در هر دو عرصه ی اقتصاد و فرهنگ، مجاهدانه وارد میدان عمل شوند.
ایشان تاکید کردند: آنچه در سال جدید پیش رو داریم، عبارت است از اقتصادى كه به كمك مسئولان و مردم شكوفایى پیدا كند، و فرهنگى كه با همت مسئولان و مردم بتواند سمت و سوى حركت بزرگ كشور و ملت ما را معین كند.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر ضرورت استفاده از تجربه ها و عبرتهای گذشته در تصمیم گیری های آینده، به ارزیابی کیفیت تحقق شعار «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» پرداختند و گفتند: در سال ۹۲، حماسه سیاسی با حضور مردم و تلاش مسئولان در عرصه های مختلف نظیر انتخابات، راهپیمایی های بزرگ و عرصه های دیگر به بهترین شکل تحقق پیدا کرد و با دست بدست شدن قدرت اجرایی در کمال امنیت و آرامش، حلقه ی جدیدی از سلسله ی طولانی مدیریت کشور شکل گرفت.
رهبر انقلاب مسئله اقتصاد را برای مردم و کشور مسئله ای مهم خواندند و با اشاره به برخی تلاشهای قابل تقدیر در زمینه ی حماسه ی اقتصادی افزودند: البته در سال گذشته حماسه اقتصادی به شکل مورد انتظار محقق نشد که لازم است این حماسه در سال جدید به وجود آید.
ایشان «سیاستهای اقتصاد مقاومتی» را زیر ساخت فکری و نظری تحقق حماسه اقتصادی خواندند و تأکید کردند: در پرتو این سیاستها اکنون زمینه ی لازم برای تلاش مضاعف فراهم است.
حضرت آیت الله خامنه ای در پیام نوروزی همچنین از خداوند متعال برای همه ی ایرانیان عزیز، جوانان، خانواده ها، کودکان و مردان و زنان این سرزمین پر افتخار، در سال جدید تنِ سالم، شادابی، آرامش روحی، محبت، پیشرفت و تعالی و سعادت آرزو کردند.

ازفال گوش تا قاشق زنی در چالدران
پنجشنبه 29 اسفند 1392 ساعت 07:45 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )

آداب و رسوم عید باستانی نوروز

ازفال گوش تا قاشق زنی در چالدران

در چالدران آداب و رسوم مختلف نوروزی متداول است که مردم همچنان برخی از سنتهای گذشته را حفظ کرده و به آنها عمل می کنند

به گزارش چالدران نیوز به نقل از پایگاه خبری تحلیلی نوای چالدران؛ نوروز، نشانه نو شدن تقویم زندگی آدمی، نشانه ای از نو شدن روز، ماه و سال و نمادی از تحول به سمت تازگی و نو شدن هر آن چیزی است که انسان در طول یک سال گذشته تجربه کرده و امروز می خواهد همه آنها را پشت سر بگذارد و قدم در روزی نو بگذارد.

این در حالی است که مردم چالدران در گذشته آیین های زیادی برای استقبال از نوروز کهن داشتند که امروز برخی از آنها از حافظه مردم این سامان پاک شده اند و برخی نیز در آستانه فراموشی قرار گرفته اند، یکی از رسم های زیبای ایام نوروز در چالدران به گفته پدران و پیران این منطقه رسم "سایاچی " ها بوده که در زمان حاضر به فراموشی سپرده شده است.

بیشترین نوروز خوانی ها به «سایاچی ها»اختصاص داشت. آنها در گشت و گذار خود از روستایی به روستایی دیگر و از شهری به شهری، مژده ی آمدن بهار را می دادند.
تدارک رسیدن نوروز از اوایل اسفند با خانه تکانی آغاز می شود. تمیز کردن و شستن تمام وسایل و سفید کردن خانه ها، نشان از تغییر اساسی دارد، تغییری که مردم بدان باور دارند.
گذشته از خانه تکانی می توان به سمنو پزی، سفره هفت سین، آب چهل یاسین، دید و بازدید و سیزده به در اشاره کرد. در تمام این الگوها دو نماد سبزه و آب حضور دارند که با نشانه های دیگر، به ویژه نشانه های مذهبی تکمیل می گردند

چند روزی مانده به عید،سایاچی، بز ساخته شده ازدو  قطعه چوب  تراشیده شده خوشگل را در کوچه های روستاها و شهرها می چرخاند و در حالی که اشعاری به زبان ترکی و با صدای دلنشین می خواند نوید آمدن عید را می داد و پاداش خود را از مردم می گرفت، غوغا و ولوله کودکان و نوجوانان در پیرامون سایچی ها جنب و جوش خاصی به این آیین می داد،  صدای نوروز و نجوای آمدنش را به نوعی می توان از تکاپو و شور و شوق زنان برای تر و تمیز کردن خانه و خریدهای نوروزی استشمام کرد.

خانه تکانی

در چالدران از اواسط اسفندماه، خانه ها گرد و غبار یک ساله را با آیین خانه تکانی از رخسار می زدایند و رنگ و بوی تازه ای می گیرند.

این رسم که در منطقه به "هیس آلماق" مرسوم است در یکی دو هفته مانده به عید بیشتر خودنمایی می کند.

مردم چالدران هنوز هم اسفندماه را با عنوان بایرام آیئی " ماه عید" می خوانند ، آخرین چهارشنبه ماه اسفند، نمادی از عناصر چهارگانه یعنی آب، خاک، باد و آتش بودند که با طبیعت کشاورزی منطقه چالدران  نیز سنخیت دارند و مردم نیز این چهارشنبه را به نوعی با آیین هایی خاص گرامی می دارند.

معمولا مردم در این شب جشن های ویژه ای را برگزار می کنند که ازجمله آنها بدین صورت است که شب آخرین چهارشنبه سال (یعنی نزدیک غروب آفتاب روز سه شنبه )، بیرون از خانه، جلو در، در فضایی مناسب، آتشی می افروزند، و اهل خانه، زن و مرد و کودک از روی آتش می پرند و با گفتن : ” زردی من از تو، سرخی تو از من “، بیماری ها و ناراحتی ها و نگرانی های سال کهنه را به آتش می سپارند، تا سال نو را با آسودگی و شادی آغاز کنند.

تا زمانی که از ظرف های سفالین چون، کاسه و بشقاب و کوزه، در خانه استفاده می شد، پس از خانه تکانی، کوزه کهنه ای از پشت بام خانه به کوچه می انداختند ،کوزه ای که در آن آب و چند سکه ریخته بودند.

اسفند دود کردن و آجیل خودرن، فال گرفتن، ” فال گوش ” ( در کوی و گذر به حرف عابران گوش دادن و از مضمون آن ها برای نیت خود تفاًول زدن. ) و ” قاشق زنی ” ( معمولا زنان روی خود را می پوشانند و با قاشق، یا کلید به خانه ها در می زنند، صاحب خانه شیرینی، میوه و یا پول در ظرف آنها می گذارد. ) نیز از باورها و رسم هایی است که، هنوز به کلی فراموش نشده است.

مراسم شال‌اندازی سنت و آیینی است که یواش یواش از زندگی شهری خارج می شود ولی هنوز در بیشتر مناطق روستایی آذربایجان غربی معمول است. امروزه، پیشرفت تکنو‌لوژی و فرهنگ شهرنشینی این رسم زیبا را آرام آرام به محاق فراموشی می‌سپارد.

در بعضی خانه‌های روستایی چالدران ، رسم است که اسپندی دود کرده در دو طرف در خانه می ریزند تا اهل خانه از چشم حسود و بیگانه در امان بوده و در برخی دهات منطقه هنوز رسم رفتن به سر چشمه و آب تازه آوردن باقی است.

در گذشته نه چندان دور برای این روز مردم لباس های تمیز و تازه خود را می پوشیدند و کوزه ای که در بین اقلام خرید چهارشنبه قرار داشت را پر آب تازه می کردند و گاهی چایی صبحانه روز چهارشنبه شان از همان آب تهیه می شد.

بردن هدیه برای خواهران توسط برادران ، برای نوعروسان توسط خانواده و فامیل داماد از جمله رسومات چهارشنبه آخر سال در چالدران است.

سفره هفت سین

تزیین سفره هفت سین و آماده کردن سبزه نوروزی از دیگر رسومی است که در چالدران همچنان رایج است.

سفره هفت سین سالها پیش در مناطق روستایی چالدران  چندان مرسوم نبوده و به جای آن سفره عید در خانه ها گسترده می شد و افرادی که برای عید دیدنی به آن خانه می آمدند در آن سفره می نشستند و پذیرایی می شدند.

سبزه رویاندن که معمولا از گندم، عدس، جو و سایر روییدنی ها انجام می گرفت یکی دو هفته مانده به عید به وسیله زنان خانواده مهیا می شد و این سبزه در خانه به عنوان مظهر رویش و سرسبزی باقی می ماند و در سیزدهم نوروز به دامان طبیعت یا در آب روان رها می شد.

ماندن سبزه عید در خانه بعد از سیزده بدر در افواه مردم شگون ندارد و به نوعی می توان گفت که رها کردن سبزه نوروزی در آب روان به معنای جریان زندگی و حیات دوباره جانداران است.

مردم چالدران، در جریان عید و شادی، آیین های دینی و مذهبی را فراموش نکرده اند، هنوز در جای جای چالدران رسم گرفتن اولین دریافتی، به عنوان برکت سال از بین صفحات قرآن کریم رایج است.

بعد از تحویل سال نو و خواندن دعای تحویل سال، پدر و یا بزرگ خانه به تعداد افراد خانوار اسکناس های نوی را به رسم یادگاری و برکت مال می دهند.

بعد از تحویل سال مردم به رسم سنت قدیم کوزه های خود را از آبهای چشمه ها پر می کنند و از روی آب چشمه های جاری می پرند ولی اکنون منفجر کردن انواع مواد محترقه (چاتاما) این سنت را کمی کم رنگ کرده است.

در چالدران بلافاصله مردم بعد از تحویل سال ، با پوشیدن لباس های نو به منزل بزرگ خانواده از قبیل پدر و مادر می روند و اولین ساعات سال نو را با انجام صله رحم در کنار بزرگان جشن می گیرند . در ایام عید دید و بازدیدها از همسایگان ، اقوام و فامیل رونق بیشتری گرفته و با خوردن میوه ، آجیل ، شیرینی و ... پذیرایی می شوند .

یکی از سنتهای عید نوروز در چالدران ، هدیه بردن به تازه عروسان می باشد ، معمولا افراد فامیل داماد هرکدام به وسع خود هدیه ای را را برای نوعروس در نظر می گیرند و به صورت دسته جمعی به منزل تازه عروس رفته و با گرفتن مراسم جشنی هدیه های خود را تقدیم می کنند.  

مردم چالدران برای اینکه یاد و خاطره از دنیا رفتگان را نیز گرامی بدارند و تسلی خاطری از بازماندگان کنند نیز رسم و آیین خاصی دارند.

در چالدران، افرادی که عزیزی را از دست داده اند عید نوروز برای آنها با عنوان قره بایرام "عید سیاه" نام گرفته است،مردم چالدران هنوز برای گرامیداشت یاد و خاطره درگذشتگان خود، یکی دو روز قبل از تحویل سال نو به سر مزار عزیزان درگذشته خود می روند که از این آیین با عنوان "عارافا" نان برده می شود.


شبکه های دیجیتال صدا و سیما در چالدران راه اندازی شد
سه شنبه 27 اسفند 1392 ساعت 07:56 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )

شبکه های دیجیتال صدا و سیما در چالدران راه اندازی شداحمدرضا قلی پور روز سه شنبه در گفت‎ و گو با خبرنگاران اظهار کرد: در راستای راه‎اندازی شبکه‎های دیجیتال، پیگیری های زیادی صورت گرفت که نهایتا این امکان قبل از حلول سال 1393 فراهم شد.

وی افزود: با راه اندازی فرستنده از این پس 20 شبکه تلویزیونی و 19 شبکه رادیویی برای مردم شهرستان چالدران با گیرنده های دیجیتالی قابل دریافت است.

موزه مردم‌شناسی چالدران احداث می‌شود
پنجشنبه 22 اسفند 1392 ساعت 10:20 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )
فرماندار چالدران خبر داد

موزه مردم‌شناسی چالدران احداث می‌شود

خبرگزاری تسنیم: فرماندار چالدران گفت: پروژه موزه مردم‌شناسی جنگ چالدران از جمله طرح‌هایی است که در سال ۹۳ احداث می‌شود.

احمدرضا قلی پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار کرد: موزه مردم‌شناسی جنگ چالدران از جمله طرح‌هایی است که با تصویب در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان در سال 93 در محل مقبره تاریخی شیخ صفی‌الدین احداث می‌شود.

وی گفت: تعدادی از پروژه‌های عمرانی شهر چالدران از جمله طرح‌های مستمر است که در حال حاضر نیمه فعال هستند.

وی افزود: اورژانس بیمارستان شهید بهشتی که در حال حاضر 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ساختمان شبکه بهداشت و درمان و آسفالت و بهسازی 446 کیلومتر از جاده‌های روستایی چالدران از جمله این پروژه‌ها است.

قلی پور بیان کرد: فازهای اول و دوم کمپین گردشگری قره کلیسا نیز از جمله طرح‌های نیمه‌تمام چالدران است که فاز سوم آن در سال 93 اجرا می‌شود.

فرماندار چالدران تصریح کرد:  کمپین گردشگری چالدران در حال حاضر 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با اشاره به طرح‌های متعدد نیمه‌تمام شهر چالدران در سال92گفت: با توجه به اینکه فصل کاری در این شهر مدت کوتاهی است اگر اعتبارات به طرح‌ها در زمان مقرر تخصیص پیدا کند در سال 93 نزدیک به 10 طرح عمرانی به بهره‌برداری می‌رسد.


بعد معنوی دفاع مقدس دشمن را به زانو در آورد
پنجشنبه 22 اسفند 1392 ساعت 12:54 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )
فرمانده سپاه عاشورا در دیدار با خانواده شهید ورمزیاری در سلماس:

بعد معنوی دفاع مقدس دشمن را به زانو در آورد

فرمانده سپاه عاشورا در دیداری که با خانواده شهید ورمزیاری داشت، گفت: آنچه دفاع مقدس را با دیگر جنگ ها در تاریخ متمایز کرد بی تردید بعد معنوی آن بود که باعث شد رزمندگان ما دشمن تا بن دندان مسلح را به زانو در آورند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه شهدا، ؛ سردار غلام عسکر کریمیان در سخنانی ضمن اشاره به خصوصیات اخلاقی شهید ورمزیاری بیان کرد: شهید ورمزیاری از فرماندهان شجاع و دلیر گردان علی اکبر بود که توانست با نفوذ در دل و جان رزمندگان این گردان، در عملیات ها بهترین فرماندهی و مدیریت را داشته باشد و هنوز هم آتش محبت شهید ورمزیاری در دل رزمندگان شعله ور، و صفا و صمیمیت و اخلاص این شهید زبانزد همه است.

وی در ادامه با بیان اینکه شهادت از الطاف الهی و شهدا مظهر مکارم اخلاق هستند، با بازگویی خاطره ای از شهید ورمزیاری افزود: در شب عملیات ها معمول بود که رزمندگان ضمن طلب حلالیت با همدیگر عکس یادگاری می گرفتند شهید ورمزیاری هم خواست با هم عکس بگیریم که گفتم؛ «اگر با من عکس بگیری به شهادت می رسی»، گفت: «اتفاقا برعکس گفتی، هرکس با من عکس گرفته، شهید شده است»، که بعد از آن ما مجروح و اسیر شدیم ولی ایشان از آنجا که در طلب شهادت بال بال می زد در عملیات خیبر به آرزوی دیرینه اش نایل شد.

شهیدبایرامعلی ورمزیاری فرمانده گردان حضرت علی اکبر(ع)لشگر۳۱عاشورا

نامه شهید باکری به خانواده شهیدان ورمزیاری
کاخ موزه باغچه جوق در ماکو مهیای بازدید گردشگران است+تصاویر
یکشنبه 18 اسفند 1392 ساعت 11:51 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )
   کاخ موزه باغچه جوق در ماکو مهیای بازدید گردشگران است+تصاویر 


تسنیم گزارش می دهد/

کاخ موزه باغچه جوق در ماکو مهیای بازدید گردشگران است+تصاویر

خبرگزاری تسنیم: کاخ موزه زیبای باغچه جوق در ماکو که عمری بیش از ۱۲۰ سال دارد این روزها برای بازدید گردشگران آماده شده است و دوستداران تاریخ معاصر و دوره قاجار را به خود می خواند.
 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه این روزها با روزافزون شدن توجه ها به ظرفیت های منطقه آزاد ماکو، موضوع اماکن گردشگری شهرهای شمال غرب کشورمان در استان آذربایجان غربی نیز بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است که از جمله آنها کاخ زیبای باغچه جوق در ماکو است.

اکنون این مکان تاریخی به کاخ موزه باغچه جوق تغییر کاربری یافته است.

اقبال السلطنه ماکویی یکی از حاکمان اواخر دوره قاجاریه این کاخ را در سال 1271 بنا نهاده است.

هم اکنون در این کاخ موزه زیبا که کمی بیش از یک قرن قدمت دارد بخشی از عناصر فرهنگی منطقه به نمایش عموم گذاشته شده است که با تامل در آن ظرفیت تاریخی منطقه نیز برای گردشگران هویدا می شود.

کاخ موزه باغچه جوق 2 هزار و 500 متر مربع زیربنا دارد که در وسط یک باغ میوه 11 هکتاری ساخته شده است.

بر اساس مستندات تاریخی تا همین 40 سال پیش خانواده سردار ماکو در آن زندگی می کرده اند و در سال 1366 این کاخ موزه زیبا به میراث فرهنگی منتقل شده تا تبدیل آن به محیطی فرهنگی و گردشگری فراهم آورده شود.

کاخ موزه باغچه جوق دو طبقه است که از معماری تلفیقی سنتی ایرانی و غربی بهره برده و از نحوه معماری روسها تاثیر پذیرفته است.

یک ساختمان مرکزی و اصلی دو طبقه با دو قسمت قرینه که جلوتر آمده اند و گچ کاریها و گچ بری های زیبایی که کل ساختمان را فراگرفته و در هر بخش از آن از طرح های مختلف استفاده شده است.

سقف کاخ باغچه جوق شیروانی است و آینه کاری های مختلفی نیز در محیط و تالار مرتفع آن استفاده شده است.

یکی از برجستگی های هنری در این کاخ موزه زیبا آثار نقاشی نقش بسته بر دیوارهای آن است که عمدتاً با رنگ و روغن در اتاقهای آن کار شده است که برخی از آنها شخصیت های زمانه خود را معرفی کرده یا خاطره یا واقعه ای را بیان می کنند.

این روزها اسباب و اثاثیه و لوازم شخصی سردار ماکو نیز در این کاخ موزه در معرض بازیدید عموم گذاشته شده است.

تشک‌های پر قو، تخت‌خواب‌های چوبین، ظروف چینی خوش نقش، لوسترهای کریستال و پرده های زیبا و قدیمی از جمله این آثار است.
روحانی: تصمیم دولت تعامل سازنده بر مبنای منافع مشترک با اروپا است
یکشنبه 18 اسفند 1392 ساعت 11:26 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )
 روحانی: تصمیم دولت تعامل سازنده بر مبنای منافع مشترک با اروپا است

اشتون: اروپا به نقش ایران در منطقه اذعان دارد


رییس جمهوری با اشاره به آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای احیای روابط اقتصادی و مذاکره درباره مسائل مورد علاقه دو طرف اظهار داشت: دولت تدبیر و امید مصمم است در عرصه سیاست خارجی بر اساس منافع و احترام متقابل و مشترک با همه جهان تعامل سازنده داشته باشد و یکی از زمینه‌هایی که این دولت علاقه‌مند است روابط جدید در آن به وجود آورد، اتحادیه اروپا است.

    
http://nvayechaldran.ir/uploads/thumbnails/thum-038d54c6b1202a44de2-222_133379.jpg

به گزارش  چالدران نیوز به نقل از مهر ،حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهور پیش از ظهر امروز یکشنبه خانم کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به حضور پذیرفت.
 
روحانی در این دیدار خطاب به اشتون با بیان اینکه سفر شما را به عنوان اراده اتحادیه اروپا در یک حرکت جدید تلقی می‌کنیم، گفت: روابط ایران و کشورهای اروپایی، از دیرباز سنتی و تاریخی بوده و امروز نیز دو طرف منافع، اهداف و زمینه‌های مشترک فراوانی برای همکاری دارند.
 
رییس جمهوری با اشاره به آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای احیای روابط اقتصادی و مذاکره درباره مسائل مورد علاقه دو طرف اظهار داشت: دولت تدبیر و امید مصمم است در عرصه سیاست خارجی بر اساس منافع و احترام متقابل و مشترک با همه جهان تعامل سازنده داشته باشد و یکی از زمینه‌هایی که این دولت علاقه‌مند است روابط جدید در آن به وجود آورد، اتحادیه اروپا است. زمینه‌ای که در آن شاهد تحرکاتی به صورت متقابل از سوی کشورهای اروپایی از طریق اعزام هیأت‌های سیاسی، پارلمانی و اقتصادی هستیم و در این رابطه سفر شما به عنوان نماینده سیاست خارجی ۲۸ کشور اروپایی مفهوم سیاسی فراتری دارد.
 
روحانی اظهار کرد: در چارچوب گفتگو با اتحادیه اروپایی مسائل متنوعی در منطقه بسیار حساس خاورمیانه و همچنین در عرصه جهانی وجود دارد که می‌توانیم در خصوص آنها با یکدیگر گفت و گو و همکاری داشته باشیم و امیدوارم بتوانیم در تمامی این عرصه‌ها با استفاده از فضاهای خوبی که به وجود آمده گام‌های جدید و جدی برداریم.
 
روحانی در همین رابطه افزود: فکر می‌کنم در کنار گفت‌و‌گوهای هسته‌ای که امروز جریان دارد و باید آن را به پیش برد، مناسب است زمینه‌های دیگری نیز که ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند در آن روابط و همکاری‌های خود را پیش ببرند در نظر گرفته شود.
 
رییس جمهوری اظهار کرد: با عبور صحیح از مرحله فعلی به فضایی خواهیم رسید که مسائل بسیار مهم و استراتژیکی پیش روی دو طرف وجود خواهد داشت و در آن فضا ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند به عنوان نمونه در زمینه انرژی و ترانزیت با یکدیگر روابط راهبردی داشته باشند.
 
روحانی همچنین تصریح کرد: ایران و اتحادیه اروپایی می‌توانند در زمینه مسائل منطقه‌ای از جمله مقابله با تروریسم و افراطی‌گری، مسئله افغانستان، سوریه، عراق و ترانزیت مواد مخدر که تأثیرات آن ابعادی بین‌المللی یافته، گفت و گو و همکاری داشته باشند.
 
برای پیگیری مذاکرات شما با رییس کمیسیون اروپا در نیویورک و داووس به ایران آمده‌ام
 
کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این دیدار اظهار داشت: بنده با پیام حسن نیت ۲۸ کشور اروپایی که نماینده آنها هستم خدمت شما رسیده‌ام، این نخستین فرصتی است که در خصوص مسأله‌ای غیر از موضوع هسته‌ای با مقامات ایران گفت و گو می‌کنم و این آغازی برای توسعه همکاری‌ها میان ایران و اتحادیه اروپایی است.
 
اشتون افزود: در دیدارهای جناب عالی با رییس اتحادیه و رییس کمیسیون اروپایی در نیویورک و داووس مطالب مهمی عنوان شد و آنها دیدارهای خود با جناب عالی را بسیار مثبت ارزیابی نموده‌اند لذا یکی از وظایف من پیگیری مطالبی است که بین جناب‌عالی و آنها مطرح شده است.
 
وی تصریح کرد: اتحادیه اروپا کاملاً به اهمیت و نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه اذعان دارد و بر همین اساس گفت‌و‌گوهایی برای همکاری‌های دو طرف در زمینه مسائل مختلف در این سفر صورت گرفته است.
 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به این موضوع که مواردی را که برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو طرف باید بر روی آنها تمرکز کنیم، شناسایی کردیم، گفت: حضور من نشان می‌دهد که اتحادیه اروپایی مایل است همزمان با مذاکرات هسته‌ای، روابط بهتر، موثرتر و پویاتری با ایران داشته باشد.
  
نویسندگان
نظر سنجی
علل عقب ماندگی شهرستان چالدران چیست؟
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :