تبلیغات
چالدران نیوز - مطالب اردیبهشت 1393
سال ۹۴، سال «دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی
آغاز صدور کارت تردد مرزی برای عشایر مرزنشین ماکو
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393 ساعت 10:36 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )
 آغاز صدور کارت تردد مرزی برای عشایر مرزنشین ماکو
 
   
سرپرست فرمانداری ماکو گفت: امنیت مرزها در اقتصاد خانوارهای مرزنشین نقش تاثیر کننده‌ای دارد و بر این اساس صدور کارت تردد مرزی برای عشایر مرزنشین ماکو انجام می شود.

    
    
  

به گزارش مرزداران، کمیته برنامه ریزی امور عشایر ماکو با حضور معاون منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو، سرپرست فرمانداری ماکو، مدیر کل امور عشایر آذربایجان غربی و اعضای شورای تامین و شورای اداری مرتبط با امور عشایر، سران عشایر و مرتعداران در محل فرمانداری ماکو تشکیل جلسه داد.


سرپرست فرمانداری ماکو در این جلسه اظهار کرد: اقدامات هنگ مرزی در راستای حمایت از عشایر منطقه است و حریم امنیتی مرزها باید رعایت شود از این روز باید عوامل نظارتی هنگ مرزی در تمام نقاط حضوری فعال داشته باشد تا قانون اجرا شود.

شاهین علیزاده تصریح کرد: از این پس اکیپ هایی متشکل از منابع طبیعی، امور عشایر، هنگ مرزی، شبکه دامپزشکی به مراتع مراجعه و با متخلفان برخورد می کنند و برای عشایر مناطق صفر مرزی نیز کارت تردد مرزی صادر می شود تا با همکاری ادارات خدمات رسان مشکلاتشان رفع شود.

وی گفت: انتظار می رود عشایر غیور منطقه با نیروهای هنگ مرزی همکاری تنگاتنگی داشته باشند.

علیزاده افزود: عشایر منطقه باید به اطلاعیه های بخشداری و امور عشایر و پروانه چرا و میزان دام توجه داشته باشند تا از آسیبهای جدی که سبب تخریب منابع طبیعی می شود توجه کنند چون منابع طبیعی یک سرمایه ملی است.


وی تصریح کرد: عشایر کوچ رو قبل از کوچ با دامپزشکی جهت واکسیناسیون دامشان هماهنگی های لازم را داشته باشند.

سرپرست فرمانداری ماکو افزود: اگر در مرز امنیت باشد به طور طبیعی دست مرزبانی نیز باز خواهد بود که این موضوع می تواند نقش تعیین کننده ای در اقتصاد مرزنشینان داشته باشد

اعتراض دولت کردستان عراق به کنسولگری ایران
جمعه 26 اردیبهشت 1393 ساعت 09:47 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )


اعتراض دولت کردستان عراق به کنسولگری ایران

دولت کردستان عراق به تهران نسبت به اقدام کنسولگری ایران در سلیمانیه در انتشار مقاله‌ای درخصوص قومیت و زبان کردی اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اداره روابط خارجی دولت کردستان عراق در بیانیه‌ای بر روی سایت رسمی‌اش اعلام کرد که رسما کنسولگری ایران را فراخوانده و نامه اعتراضی‌اش را درباره آن چه از سوی سایت کنسولگری ایران در سلیمانیه درباره اصالت ملیت و زبان کردی منتشر شده، اعلام کرده است.

در این بیانیه آمده است که کنسولگری حق ندارد چنین اظهارنظرهایی را بیان کند چرا که این امر به معنای تجاوز به مرزهای دولت کردستان عراق به شمار می‌رود.

این بیانیه هم‌چنین توضیح رسمی تهران را در این باره خواستار شد.

بنابر گزارش روزنامه‌ی البیان - چاپ امارات، کنسولگری ایران اعلام کرد که آن چه در سایتش منتشر شده بیانگر مواضع و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران نیست و پاسخ رسمی ایران را نیز به دولت اقلیم کردستان اعلام خواهد کرد.

بنابر این گزارش چند روز پیش مقاله‌ای با عنوان "نگاهی به مناسبات ایران با حکومت محلی اقلیم کردستان عراق" بر روی سایت کنسولگری ایران در سلیمانیه قرار گرفت که در بخشی از آن با این عنوان که "کُردها از جمله اقوام آریایی و ایرانی هستند" به جنگ‌ چالدران اشاره شده که به واسطه آن بخش‌ بزرگی از کردستان از ایران –سرزمین مادری‌اش- جدا شد.

در بخش دیگری از این مقاله به استفاده گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران مانند پژاک، کومله، زحمتکشان، دمکرات ایران و غیره از خاک کردستان وتلاش آن‌ها برای ملت‌سازی، فرهنگ‌سازی، زبان‌سازی و تاریخ‌سازی اشاره شده و آمده که این تلاش‌ها در حالی است که "حتی لهجۀ کردی زبان مستقلی نبوده و یکی از لهجه‌های زبان‌های ایرانی آمیخته به واژگان عربی، ترکی، فارسی و ... است."

وقوع جنگ "چالدران" بین قوای صفوی و عثمانی در نزدیکی تبریز
جمعه 26 اردیبهشت 1393 ساعت 06:54 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )


 وقوع جنگ "چالدران" بین قوای صفوی و عثمانی در نزدیکی تبریز

به گزارش خبرگزاری تسنیم،امروز 26 اردیبهشت 1393 خورشیدی برابر با 16 رجب 1435 هجری و 16 می 2014 میلادی است. مهمترین رخداد تاریخی امروز از این قرار است:

پس از روی کار آمدن سلطان سلیم اول، رابطه‏ی ایران و عثمانی رو به تیرگی بیشتر نهاد. او به سمت نواحی غربی ایران لشکرکشی کرد و در سال 920 ق جنگ سختی در چالدران از نواحی ماکو بین شاه اسماعیل صفوی و سلطان سلیم عثمانی روی داد.

شاه اسماعیل که قسمت اعظم قشونش در آسیای مرکزی مشغول جنگ با ازبکان بودند، تصمیم به جنگ تدافعی گرفت، زیرا نیروهای عثمانی دو برابر قوای ایران بود. در ابتدای جنگ، پیروزی با سپاه ایران بود، ولی به علت کثرت نیروهای عثمانی، شکست بر ایران، مستولی شد و با کشته شدن سرداران ایرانی و اسارت حرم شاه، اسماعیل صفوی مجبور به عقب‏نشینی گردید.

در این جنگ سه هزار عثمانی و دو هزار ایرانی کشته شدند ولی علت اصلی در شکست شاه اسماعیل، وجود توپخانه‏ی عثمانی بود که جنگ را به نفع ترک‏ها به پایان رساند. پس از عقب نشستن سپاهیان صفوی، سلطان سلیم تبریز را اشغال کرد، ولی به زودی بر اثر مقاومت ملی، مجبور شد تبریز و آذربایجان را تخلیه کند. گویند پس از این واقعه،کسی شاه اسماعیل راخندان ندید.

اجرای صحیح برنامه شامل شناخت ، توجیه ، ایمان ، اعتقاد و انگیزه در کار است
دوشنبه 22 اردیبهشت 1393 ساعت 10:40 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )

معاونت طرح و برنامه سپاه شهداء :

اجرای صحیح برنامه شامل شناخت ، توجیه ، ایمان ، اعتقاد و انگیزه در کار است

تاج الدینی گفت : لازمه اجرای صحیح برنامه شامل شناخت ، توجیه بودن ، ایمان ، اعتقاد و انگیزه در کار و نظارت کنترل است و هر یک از این اجزا بطور پیوسته و در طول هم باید عملی شود تا بتوانیم به هدف نهایی مان دست یابیم.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه شهداء؛ همایش تبیین و توجیه برنامه های سال 1393 سازمان بسیج مستضعفین با حضور فرماندهان پایگاه ها و اقشار بسیج و مهمان مدعو برنامه سرهنگ رسول سید تاج الدینی در کانون بسیج جوانان سپاه سلماس برگزار شد.

در ابتدای برنامه سرهنگ پاسدار الهوردی داداش زاده فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان سلماس ضمن عرض خوش آمد گویی به مدعوین جلسه با بیان اینکه در شرایط کنونی هم با جنگ نرم دشمنان و هم جنگ سخت با آنان درگیر هستیم ولی باید به خاطر داشت که جنگ نرم سخت تر از جنگ سخت بوده و در این وادی باید با مسلح شدن سلاح بصیرت و اعتقادات و باورهای دینی قدم برداشت.وی در ادامه افزود :با توجه به نام گذاری سال جدید با عنوان فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی ؛ سپاه باید در این زمینه های طلایه دار بوده و مدیریت جهادی که متشکل از سخت کوشی و خستگی ناپذیری است را بیش از پیش الگوی راه خود نماید. در شرایط کنونی سپاه نیز باید در صرفه جویی و استفاده از بیت المال نهایت دقت را داشته باشد و با تاکید بر مدیریت قناعتی و ساده زیستی در این زمینه پیشگامی خود را حفظ نماید و با استفاده از نیروها و ایزاهای مختلف برای ترویج ارزش های اسلامی و بصیرت افزایی و مقابله با مشکلات عقیدتی و رسیدن به هدف والای تربیت دینی تلاش نماید.

وی در پایان با اشاره به اینکه سپاه سلماس در منطقه همواره روی مواضع خود بوده و است و با قاطعیت جواب اشرار و مخلان امنیت منطقه را با نهایت قدرت و آمادگی خواهد داد.در ادامه برنامه سرهنگ پاسدار رسول تاج الدینی معاونت طرح و برنامه و امور مالی سپاه شهدا تبیین و توجیه برنامه های سال 1393بسیج گفت که منویات رهبری در راس امور قرار داشته همان گونه که روز پیش دستاورد های هوافضای سپاه توانست لبخند رضایت را بر لبان رهبر انقلاب بنشاند ما نیز به حول و قوه الهی بتوانیم رضایت رهبری را جلب نماییم.

تاج الدینی در ادامه گفت هر اداره و سازمانی بر اساس اهدافی شکل یافته است و باید بر اساس آن اهداف برنامه ریزی و عمل کند و هر برنامه ای نیز به مدیر و مدیریت نیازمند است لذا در بسیج مهمترین رکن مدیریت که فرماندهی است برنامه ریزی میباشد و مهمترین بخش برنامه ریزی اجرا و قسمت اصلی اجرائیات آن پایگاههاست.

وی در پایان گفت که لازمه اجرای صحیح برنامه شامل شناخت ، توجیه بودن ، ایمان ، اعتقاد و انگیزه در کار و نظارت کنترل است و هر یک از این اجزا بطور پیوسته و در طول هم باید عملی شود تا بتوانیم به هدف نهایی مان دست یابیم.


بمناسبت سالگرد شهدای دشت چالدران : غباروبی از مزار نماد شهدای جنگ چالدران
شنبه 13 اردیبهشت 1393 ساعت 11:32 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )
بمناسبت سالگرد شهدای دشت چالدران : غباروبی از مزار نماد شهدای جنگ چالدران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری چالدران ، به مناسبت پانصدو پانزدهمین سالگرد شهدای جنگ چالدران طی مراسمی با حضور فرماندار چالدران در مقبره سید صدرالدین ،  مزار شهدای جنگ چالدران غباروبی شد.

http://www.chalderan-ag.ir/portals/chalderan-ag.ir/DSC01117.JPG

فرماندار چالدران با بیان رشادتها و ایثارگریهای شهدای جنگ چالدران تصریح کرد: جنگ تاریخی چالدران( به عنوان یکی از خونین ترین جنگ های تاریخ ایران) 515 سال پیش دردوم رجب سال 920 هجری قمری میان سپاه ایران به فرماندهی شاه اسماعیل صفوی با ارتش عثمانی به فرماندهی سلطان سلیم در دشت چالدران رخ داد.

قلی‌پور به واقعه عظیم کربلا اشاره کرد و گفت: لشکر ایرانیان در دشت چالدران با الگو گرفتن ار امام حسین(ع) جان خود را فدای اسلام و کردند تا همچنان بانگ رسای عدالت خواهی از گلدسته های مساجد این سرزمین جاری شود .

وی خاطر نشان ساخت : بزودی مراسم گرامیداشتی بهمراه مراسم قرائت زیارت عاشورای امام حسین (ع) با حضور مسئولین استانی در مقبره سید صدرالدین انجام خواهد پذیرفت.

فرماندار چالدران اظهار امیدواری کرد انشاءالله روزی مراسم بزرگداشت شهدای دشت چالدران در مقیاس ملی برگزار گردد تا زوایای بیشتری از رشادتها و ایثارگریهای رزمندگان دوران صفوی در دفاع از اسلام و قرآن مشخص شود .

مقدمات پیوستن چالدران به منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو فراهم شد
پنجشنبه 11 اردیبهشت 1393 ساعت 01:42 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )
مقدمات پیوستن چالدران به منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو فراهم شد

نماینده مردم شهرستانهای ماکو، شوط، پلدشت و چالدران در مجلس شورای اسلامی گفت: مقدمات پیوستن شهرستان چالدران به منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو فراهم شده است.

ˈ محمد علی پور ˈ ، سه شنبه در جلسه شورای اداری چالدران اظهار کرد: الحاق این شهرستان به منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو از خواسته های اصلی مردم چالدران است که از سوی مسوولان کشوری، استانی و شهرستانی مورد توجه قرار گرفت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در حال حاضر مراحل تکمیل گزارش های توجیهی اقتصادی برای ارسال به دبیرخانه مناطق آزاد تجاری و صنعتی کشور صورت گرفته که امیدواریم تا پایان سال جاری به نتیجه نهایی برسد.

احمدرضا قلی پور فرماندار چالدران هم در این جلسه از برگزاری جلسه کمیسیون فرعی و امنیتی کشور ایران و ترکیه در اینده نزدیک در این شهرستان خبر داد و گفت: راه اندازی بازارچه مرزی شیخ سلوی چالدران و گلیک در ترکیه از جمله مواردی است که در این جلسه با مقامات ترکیه بحث و تبادل نظر می شود.

شهرستان چالدران با 50 هزار نفر جمعیت در شمال آذربایجان غربی واقع است و با کشور ترکیه مرز مشترک دارد.

منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو، هفتمین منطقه آزاد کشور است که در شمالغرب کشور و در محدوده مرزهای جمهوری اسلامی ایران با جموری خودمختار نخجوان و ترکیه راه اندازی شده و می توان با بهره برداری بهینه از این ظرفیت، روند توسعه آذربایجان غربی را شتاب بیشتری بخشید.

 
نویسندگان
نظر سنجی
علل عقب ماندگی شهرستان چالدران چیست؟
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :