تبلیغات
چالدران نیوز - مطالب مرداد 1393
سال ۹۴، سال «دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی
جعفر قلیزاده سکان هدایت آموزش و پرورش چالدران را به عهده گرفت+تصاویر
پنجشنبه 30 مرداد 1393 ساعت 11:31 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )


جعفر قلیزاده سکان هدایت آموزش و پرورش چالدران را به عهده گرفت+تصاویر

امسال برای اولین بار در استان در جهت بهبود مدیریت آموزشی و پرورشی 2 اتاق فکر در اداره کل آموزش و پرورش استان تشکیل یافته است .

به گزارش چالدران نیوز به نقل از پایگاه تحلیلی خبری نوای چالدران ،معاون آموزش مدارس متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان در مراسم تودیع و معارفه مدیر جدید آموزش و پروش چالدران که در محل مدیریت آموزش و پرورش این شهرستان ترتیب یافته بود با اعلام این خبر گفت :تشکیل این اتاق فکر با هدف بهبود مدیریت آموزشگاهی ، بودجه ریزی عملیاتی ، توسعه مشارکتهای مردمی و سازماندهی نیروی انسانی در 2 حوزه آموزش و پروش در ادراه کل آموزش و پرورش استان راه اندازی شده است.

کریمی با بیان اینکه در این اتاقهای فکراز نظریات کارشناسان اموزشی و پروشی ، معلمان ،پیشکسوتان و باز نشستگان آموزش و پرورش استفاده خواهد شد افزود بعد از ارائه نظریات کمیته های کارشناسی تشکیل و سپس بهترین شیوه آموزشی و پرورشی در جهت رسیدن به اهداف عالی استفاده خواهد شد.

 وی همچنین از اجرای طرح تعالی مدارس کیفیت مدار در استان خبر داد و گفت: امسال این طرح با هدف توسعه بخشیدن به کیفیت آموزشی مدارس از اول سال تحصیلی جدید در تمام مدارس استان اجرا خواهد شد و آن دسته از مدارسی که بتوانند به بهترین روش ،طرحهای کیفی خوبی را در مدرسه انجام دهند از آنان به عنوان مدارس نمونه تجلیل خواهد شد.

 امام جمعه چالدران نیز در این مراسم خدمتگزاری به مردم را درنظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یک نوع عبادت و افتخار برای مسئولین دانست و گفت: مدیران باید سعی کنند با تلاش شبانه روزی و اتخاذ راهکارهای اصولی گام های اساسی در جهت حفظ نظام و رسیدن به قله های افتخار بردارند.

 در ادامه این مراسم جعفر قلیزاده به عنوان مدیر جدید ادراه آموزش و پرورش معرفی و از زحمات  محمد محمدی به عنوان مدیر سابق این اداره تجلیل شد .


برنامه های توسعه ی پایدار شهرستان چالدران-5
دوشنبه 27 مرداد 1393 ساعت 10:40 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )

برنامه های توسعه ی پایدار شهرستان چالدران-5

 از دیدگاه شرکت مهندسین مشاور بزرگ راه آذربایجان

(توسعه جغرافیای سیاسی شهرستان چالدران)

1 - الحاق بخش صفائیه به شهرستان چالدران در تقسیمات کشوری

2 - تبدیل به به جیک به بخش به مرکزیت قرنقو
3 - الحاق مجدد بخش های جدا شده از شهرستان چالدران شامل مخور قره قویون ، اشکه سو ، نعلبند و  روستاهای تابعه ، بارون،و قره آغاج و دیبک
4 - مستقل نمودن مرزبانی چالدران از ماکو و تبدیل آن به مرزبانی درجه یک
5 - مستقل نمودن  نظام مهندسی شهرستان چالدران از ماکو

(کشاورزی ،دامپروری ،مرتع داری و منابع طبیعی)
1 - توسعه مرتع و چمن در دشت های چالدران ، آواجیق و به به جیک
2 - توسعه جنگل کاری در دامنه کوه های غربی و شرقی دشت چالدران
3 - توسعه سطح کشت محصولات کشاورزی بومی از قبیل گندم ،نخود ،لوبیا ،آفتابگردان ،کدو،چغندر ،سیب زمینی،هویج،ذرت،نخودفرنگی،ارزن و غیره در  دشت های سه گانه شهرستان چالدران
4 - توسعه سطح کشت درختان صنعتی از قبیل سپیدار ،نارون و همچنین درختان میوه مثل آلبالو ،گیلاس،گردو وسیب درختی در دشت های سه گانه
5 - کشت و پرورش گل های زینتی در فضای آزاد و گلخانه ای
6 - توسعه و مکانیزه نمودن دامپروری و پرورش دام در دشت های سه گانه
7 - احداش شهرک دامی صنعتی (کارخانه شیر پاستوریزه ،تولید پنیر و ماست ،دوغ و سایر محصولات لبنی) در دشت های سه گانه با حمایت دولت و سرمایه گذاری بخش خصوصی


غار چهل پله روستای خضرلو واقع در شهرستان چالدران
پنجشنبه 16 مرداد 1393 ساعت 11:10 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )

غار چهل پله روستای خضرلو واقع در شهرستان چالدران

غار چهل پله : این غار از آثار برجای مانده از دوره حکومت باستانی اوراتوری می باشد.[نیازمند منبع]این غار که دارای دهانه ای به قطر حدود ۴ متر می باشد در دامنه تپه باستانی منتهی الیه غربی روستا واقع شده است. در قدیم تعداد پله های غار بیشتر بوده ولی با گذشت زمان و فرسایش زمین و نیز ریزش کناره های غار پرشده بود ولی اخیرا با حفاریهای غیر مجاز انجام گرفته توسط سودا گران گنجینه های زیر زمینی تعداد دیگری از پله های آن نمایان شده است و به ۳۰ پله رسیده است. در قدیم الایام این غار به عنوان سرداب مورد استفاده قرار می گرفت و اهالی ضمن پایین رفتن از پله ها آب شرب مورد نیاز خودشان را از ته غار با کوزه تهیه می کردند.لازم به یاد آوری است با مشاهده آثار برجای مانده از بقایای حفاریهای صورت گرفته و نیز ظروف سفالی و خمره شکسته های اطراف غار که به وفور پراکنده است، احتمال وجود ذخایر زیر زمینی طلا  می رود. 

عکس غار از بیرون 

عکس غار از داخل  

 

این غار به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری روستا همواره مورد بازدید علاقمندان و دانش آموزان در اردوهای تفریحی می شود. سنگ های پیرامون غار از نوع رسوبی می باشند. در تپه های اطراف غار، بقایای پی ساختمانهای باستانی قرار دارد که معلوم می شود در زمان باستان انسانهایی در آنجا زندگی می کرده اند و کشف گورستان ساکنان آن در پای کوه و پیدا شدن تعدادی از اموات آنها که در برخی از آنها در کنار مرده هایشان در قبر رشته های تسبیح و منجوق مهر تاییدی بر این مدعا می باشد.این بناهای ساختمانی از سنگهای بزرگ و سنگین ساخته شده اند که معلوم نیست در آن زمان با چه وسیله ای سنگهای به آن بزرگی را به بالای تپه انتقال داده اند.پایان مراسم مذهبی جهانی باداراك در قره کلیسای چالدران
شنبه 11 مرداد 1393 ساعت 07:54 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )
پایان مراسم مذهبی جهانی باداراك در قره کلیسای چالدران

بعد از سه روز راز و نیاز با خدا مراسم مذهبی قره کلیسا که به مناسبت سالروز شهادت طاطائوس یکی از حواریون حضرت مسیح (ع) انجام می گیرد در شهرستان چالدران پایان یافت .

به گزارش  چالدران نیوز به نقل از پایگاه تحلیلی خبری نوای چالدران ،مراسم مذهبی سالیانه قره کلیسا تحت عنوان باداراک یا انجام عشای ربانی با انجام اعمال خاص این مراسم به پایان رسید.

امسال این مراسم که شصتمین سال برگزاری آن بود با حضور ارامنه ایران و جهان از جمله کشورهای ارمنستان و فرانسه در محل کلیسای طاطائوس شهرستان چالدران به مدت سه روز، با شکوه خاصی برگزار شد .

اسقف گری گور چفت چیان خلیفه ارامنه آذربایجان در این مراسم افزود : ما از جمهوری اسلامی ایران خیلی تشکر می کنیم که در اجرای مراسم قره کلیسا ما را یاری می دهند و از تمام مسئولین جمهوری اسلامی ایران تشکر می کنیم که حقوق اقلیت های مذهبی را رعایت می کنند و احترام خاص برای اقلیت های مذهبی قائل هستند .

نماینده مردم ماکو ، چالدران، شوط و پلدشت افزود : ما با اجرای مراسم مذهبی قره کلیسا به دشمنان اسلامی ثابت کردیم که تمام حقوق اقلیت های مذهبی در ایران اسلامی رعایت می شود که برگزاری مراسم قره کلیسا در شهرستان چالدران یکی از نمود رعایت حقوق اقلیت های مذهبی در کشور می باشد .

راز و نیاز با خدا ، روشن کردن شمع ، قربانی کردن گوسفند غسل تمعید نوزادان از جمله اعمالی هستند که زائرین حاضر در مراسم در این کلیسا آن را انجام دادند و با انجام آن از خداوند منان طلب رحمت و مغفرت گناهان خود نمودند .

امسال در این مراسم مذهبی افزون بر 7 هزار نفر زائر شرکت نموده بودند که تعداد شرکت کنندگان در مقایسه با سال گذشته 3 برابر افزایش یافته بود .

خلیفه ارامنه تهران در این مراسم که یکی از سخنرانان اصلی مراسم بود از ایران اسلامی به عنوان یک کشور صلح و دوستی و حامی حقوق بشر یاد کرد و گفت ، در سایه رهنمود های مقام معظم رهبری و همدلی ملت ایران اسلامی تمامی اقوام و مذاهب در این کشور در کنار هم با صفا و صمیمیت زندگی می کنند

اسقف سپو سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران افزود : از فراهم ساختن زمینه برگزاری آئین مذهبی در قره کلیسا از مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران قدردانی کرد و گفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی این آئین هر سال با شکوهتر برگزار می شود که این کار نشان از توجه مسئولان به حقوق اقلیتهای مذهبی بلاخص ارامنه می باشد .

وی وحدت را یکی از عناصر اقتدار و صلابت نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت امروزه دشمنان ایران اسلامی می خواهند با ایجاد توطئه بین اقوام و مذاهب تفرقه بیندازد و به اهداف پلید و شوم خود دست یابند غافل از اینکه وحدت موجود در بین ملت ایران اسلامی همواره دشمنان را از دست یابی به منافع و مصالح خود محروم ساخته است گفتنی است در آخرین روز از اجرای این مراسم جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی در قره کلیسای چالدران حضور یافتند و ضمن احترام به مراسم مذهبی آنان از نزدیک از نحوه برگزاری مراسم مذهبی بازدید نمودند .

 


 


مراسم مذهبی و ادراک یا عشای ربانی در قره کلیسای چالدران
جمعه 10 مرداد 1393 ساعت 06:26 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )
 مراسم مذهبی و ادراک یا عشای ربانی در قره کلیسای چالدران

با حضور ارامنه ایران و جهان مراسم مذهبی قره کلیسا تحت عنوان عشای ربانی یا باداراک در قره کلیسای شهرستان چالدران آغاز شد
    به گزارش سایت چالدران نیوز به نقل از پایگاه تحلیلی خبری نوای چالدران ،عضو شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان گفت :امسال شصتمین سال برگزاری مراسم مذهبی قره کلیسا در شهرستان چالدران می باشد که از 9 مرداد که امروز می باشد آغاز شده و تا 11 مرداد ماه ادامه خواهد یافت .

رازمیک اردوخانیان افزود:در مراسم امسال تا کنون نزدیک به 4 هزار نفر شرکت کرده اند که پیش بینی می شود تا روز شنبه این میزان به 7 هزار نفر بر سد

وی گفت: در طول این مدت زائرین قره کلیسا اعمال خاص این کلیسا را شامل روشن کردن شمع ، راز ونیاز با خدا ، غسل تعمید نوزادان و قربانی کردن گوسفندان را بجای می آوردند.

امسال در جهت رفاه حال زائرین شرکت کننده در مراسم مذهبی قره کلیسا 80 نفر به عنوان نیروهای امدادی ، خدماتی و درمانی به صورت شبانه روز در محل قره کلیسای چالدران مستقر شده اند و به مدت 3 شبانه روز در این محل به صورت رایگان خدمات بهداشتی ، درمانی ، رفاهی انجام می دهند.

همه ساله در سالروز شهادت طاطائوس یکی از حواریون حضرت مسیح ( ع ) جمع زیادی از مسیحیان ایران و جهان با حضور در قره کلیسای چالدران و بجای آوردن اعمالی همچون راز و نیاز به درگاه خداوند ، قربانی کردن و غسل تعمید دادن به نوزادان خود در قالب مراسم باداراک یا عشای ربانی این روز را گرامی می دارند.

برگزاری مراسم جهانی مذهبی در قره‌ کلیسای چالدران
سه شنبه 7 مرداد 1393 ساعت 10:25 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )

برگزاری مراسم جهانی مذهبی در قره‌ کلیسای چالدران

فرماندار چالدران از برگزاری مراسم جهانی مذهبی در قره کلیسای چالدران از 9 مرداد ماه امسال خبر داد

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری چالدران نیوز به نقل از نوای چالدران

برگزاری مراسم جهانی مذهبی در قره‌ کلیسای چالدران

کریم حسین‌زاده امروز در گفت‌وگو با نوای چالدران اظهار داشت: مراسم جهانی مذهبی قره کلیسای چالدران از 9 مرداد ماه آغاز شده و به مدت سه روز به طول می‌انجامد.

وی با بیان اینکه تمام تدابیر لازم برای برگزاری مراسم قره کلیسا در چالدران انجام شده، گفت: امسال کمپ گردشگری برای اسکان زائران کلیسا به بهره‌برداری رسیده است.

حسین‌زاده ادامه داد: در راستای شناساندن و معرفی بناهای تاریخی و مکان‌های گردشگری، اداره میراث فرهنگی و اداره ارشاد اسلامی این شهرستان اقدام به توزیع بروشور تبلیغاتی خواهند کرد.

  فرماندار چالدران گفت: به دلیل وجود قره کلیسا در این شهرستان سالانه ارامنه مختلفی از تمام نقاط جهان برای بازدید این کلیسا وارد چالدران می‌شوند.

  وی با اشاره به تعداد بازدیدکنندگان قره کلیسا در سال گذشته، گفت: سال 92 بیش از 7 هزار نفر از مسیحیان جهان از این کلیسا بازدید کردند.

فرماندار چالدران میزان بازدیدکنندگان از قره کلیسا را از ابتدای امسال تاکنون بیش از 700 نفر عنوان کرد و افزود: بازدیدکنندگان از کشورهای مختلف نظیر اتریش، آلمان و فرانسه بودند.

 این کلیسای تاریخی به عنوان یکی از آثار ارزشمند و فرهنگی کشور در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده استپیام تبریک بمناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر
دوشنبه 6 مرداد 1393 ساعت 10:01 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )

     پیام تبریک بمناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر

ماه رمضان، ماه عبادت، ماه نزول قرآن، ماه ذكر خدا به پایان رسید. خوشا بر آنان که در این ماه مبارک توشه‌ای از تقوی برگرفتند و خانه آخرت خویش را آباد کردند.

     http://dl.aviny.com/Album/mazhabi/monasebat/Fetr/kamel/07.jpg
چالدران نیوز؛   

بسمه تعالی
" الهم اهل الكبریاء و العظمه و اهل الجود و الجبروت "
عید سعید و خجسته فطر، موسم شادمانی و عید عاشقانی است که در بهار قرآن با قلوبی مملو از خضوع و عشق، نغمه عبودیت سر داده، هر روز را در انتظار لحظات روحانی و مقدس افطار و هر شب را به شوق برخورداری از فیض سحر به پایان رسانده و خلوتی خالصانه و صادقانه با خدای خود برپا کردند.

عیدفطر،عید فطرت های روشنی است که پس ازگذشت ماه مبارک رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را تنها در قرب الهی جستجو می کنند. روزی است که انسان به فطرت پاک خود باز می‏گردد و به شکرانه این نعمت بزرگ و بیکران، به ستایش باریتعالی پرداخته و زنگار گناه را از آینه روشن قلب وجان میزداید.

پایگاه خبری چالدران نیوز نیز ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مسلمانان در ماه مبارک رمضان و تبریک عیدسعیدفطر، روز نمایش عظم تدین،روز فتح و پیروزی در جهاد اكبر و بازگشت دوباره به فطرت انسانی را به پیشگاه حضرت ولی عصر(ارواحنا لتراب مقدمه فدا)، رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) و تمام مردم مومن و ولایتمدار ایران اسلامی، از خداوند قادر متعال، رستگاری، عزت و کرامت و صحت و عافیت همگان را مسألت می نماید. 
نویسندگان
نظر سنجی
علل عقب ماندگی شهرستان چالدران چیست؟
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :