تبلیغات
چالدران نیوز - مطالب اسفند 1394
سال ۹۴، سال «دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی
کمک‌هزینه ازدواج به نوعروسان تحت پوشش کمیته‌امداد در شهرستان‌چالدران
جمعه 14 اسفند 1394 ساعت 11:54 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )
 کمک‌هزینه ازدواج به نوعروسان تحت پوشش کمیته‌امداد در شهرستان‌چالدران

سال‌ جاری کمیته‌امداد به 72داماد تحت پوشش این نهاد50میلیون تومان و به 156 نوعروس تحت پوشش مبلغ312میلیون تومان کمک هزینه ازدواج پرداخت کرده است.


http://nvayechaldran.ir/uploads/thumbnails/thum-a25a9c240f1d451a69e-50155585_349310.jpg
به گزارش نوای چالدران، همزمان با فرا رسیدن سالروز تاسیس کمیته امداد امام خمینی(ره) به 64 نوعروس تحت پوشش این نهاد با حضور فرماندار، امام جمعه، رئیس دادگستری، مسئولان نظامی و جمعی از مدیران ادارات در دفتر امام‌جمعه مبلغ 20 میلیون ریال به عنوان کمک هزینه ازدواج اهدا کرد.

کریم حسین‌زاده در این مراسم با تبریک و آرزوی خوشبختی به نوعروسان، کمیته‌امداد را  نهاد مقدس و یادگار حضرت امام‌راحل(ره)جهت رفع محرومیت از جامعه اسلامی دانست و ضمن تأکید بر ضرورت خدمت‌رسانی به محرومین گفت: باید با مدیریت اصولی و صحیح در جهت حمایت از خانواده‌های بی‌بضاعت بخصوص در امر ازدواج آنها گام برداشته شود.

فرماندار شهرستان چالدران با بیان اینکه خداوند به فردی که اقدام به ازدواج نماید رزق و روزی می‌دهد، افزود: در امر ازدواج دو چیز خیلی مهم است؛ یکی صداقت در زندگی و دیگری قناعت، که اگر این دو در زندگی هر زوجی رعایت شود اختلافات از بین می‌رود و چشم و هم چشمی‌ها نیز کنار می‌رود و زندگی آرام و شیرینی برای زوجین رقم می‌خورد.

امام جمعه چالدران نیز گفت: زوج‌های جوان باید قدر و ارزش این فرصت بدست آمده را خوب بدانند و سعی کنند با دوری کردن از تجملات دنیوی و گرایش به خوش خلقی از گوهر ارزشمند خانواده بدرستی محافظت کنند .

وی همچنین با بیان روش‌های سعادتمند شدن افراد گفت: قطعا سعادت و خوشبختی در گروه رفاه مادی نیست و سعادت اخروی با مسائلی چون رعایت تقوا و اصول انسانیت بدست خواهد آمد.

ولی حسین زاده رئیس کمیته امداد امام‌خمینی(ره)چالدران نیز با ارائه گزارشی از عملکرد این نهاد اظهار داشت: سال‌جاری کمیته‌امداد به 72داماد تحت پوشش این نهاد50میلیون تومان و به 156 نوعروس تحت پوشش مبلغ312میلیون تومان کمک هزینه ازدواج پرداخت کرده است.

ماهیت جنگ چالدران، سرد کردن مناسبات میان جمهوری آذربایجان و ترکیه است!
چهارشنبه 12 اسفند 1394 ساعت 03:56 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )
قدم به قدم در تحریف تاریخ؛

شبکه تلوزیون دولتی آذربایجان:
ماهیت جنگ چالدران، سرد کردن مناسبات میان جمهوری آذربایجان و ترکیه است!

کارشناس یک برنامه تاریخی در آذربایجان ضمن بی اهمیت جلوه دادن شیعه بودن حکومت صفوی ها گفته است: "هدف از اغراق در خصوص ماهیت جنگ چالدران، سرد کردن مناسبات میان جمهوری آذربایجان و ترکیه است و این، یک دروغ ایدئولوژیک است."

http://www.anaj.ir/Upload/Image/1394/12/300_400/4153ae9960b6442d984e7c207b5fa718..jpg

گروه بین الملل آناج: شبکه تلویزیون اینترنتی "آپا تی وی" ( شبکه تلویزیونی خبرگزاری آپا ) در جمهوری باکو، تولید و پخش برنامه جدیدی را برای بازگویی و تحلیل تحریف آمیز تاریخ آغاز کرد که در نخستین قسمت از این برنامه با عنوان سَسلی تاریخ،ضمن تحریف تاریخ جنگ چالدران میان دولت ایران عصر صفوی و امپراطوری عثمانی، تاکید می شد: این جنگ چه ربطی به ایران داشته است؟

کارشناس این برنامه با خواندن تاریخ به صورت مقطّع، قصد داشت تا بگوید این جنگ در واقع جنگی بین دو قوم ترک بوده و ارتباطی با ایران[به زعم ایشان فارس ها] نداشته است.

البته که جنگ چالدران در یک مقطع تاریخی و حساس بین دولت صوفویه شیعی مذهب و دولت عثمانی سنی مذهب روی داد و از بسیاری جهات اهمیت فوق العاده ای داشته است و یک جنگ ساده بین دو طایفه نبوده است.

کرم محمدلی، کارشناس تاریخ و مجری این برنامه، در نخستین قسمت از برنامه "سسلی تاریخ"(تاریخ گویا)  با متهم کردن مورخان ایران به تحریف تاریخ، جنگ چالدران را در تاریخ صفویه بی اهمیت دانسته و گفته است: تاریخ این جنگ در زمان حکومت کمونیستی شوروی به منطور ایجاد اختلاف میان باکو و ترکیه، مورد مبالغه قرار گرفته است. در زمینه مبالغه گویی درباره جنگ چالدران، تاریخ نگاری ایران نیز "خدمات" بزرگی دارد.

کارشناس- مجری این برنامه گفته است: " تاریخ نگاری ایران تاکید می کند که در جنگ چالدران ، دولت ایران پایه گذاری شد. اما، این جنگ چه ربطی به ایران دارد؟ این جنگ، یک درگیری بی اهمیت میان دو سلسله ترک بوده است."

کارشناس- مجری این برنامه در نتیجه گیری و جمع بندی برنامه ضمن بی اهمیت جلوه دادن شیعه بودن صفوی ها گفته است: "هدف از اغراق در خصوص ماهیت جنگ چالدران، سرد کردن مناسبات میان جمهوری آذربایجان و ترکیه است  و این، یک دروغ ایدئولوژیک است."

 

اما یک جواب و یک توضیح ....

صفویان در پی فعالیت و سازمان‌دهی فرهنگی در طول دو سده بر اساس تعالیم صوفیانه و شیعی توانستند با حمایت قزلباش‌هاحکومت صفوی را در ایران پایه‌گذاری کنند و در پی فشارهای عقیدتی عثمانی بر علویان، صفویان با گردآوری و پناه دادن به آن‌ها به ویژه به نیروهای "ینی‌چری" نیروی نظامی توانمندی تشکیل دادند. قدرت گرفتن یک دولت مستقل شیعی مذهب و متعصب در ایران امپراطوری عثمانی را که قصد حمله نهایی جهت تصرف اروپا را داشت از سوی شرق نگران ساخت و لشکرکشی به سمت ایران را موجب شد که این جنگ در دشت چالدران روی داد.

شاه اسماعیل نیز به خوبی از این امر آگاه بود و در نامه‌ای به سلطان عثمانی این مطلب را که بسیاری از مردمان ساکن سرزمین‌های عثمانی پیرو او هستند، به رخ وی کشیده بود. بی‌شک دوام حکومت سنی مذهب عثمانی بدون محدود یا نابود کردن این روند با مشکل مواجه می‌شد. به گفته برخی مورخان اگر در جنگ چالدران شاه اسماعیل به پیروزی می‌رسید به قدرتی فراتر از تیمور دست می‌یافت و بی‌شک گسترش تشیع صفوی، امپراطوری عثمانی را که تازه در ابتدای کار بود از صفحه روزگار محو می‌کرد.

در هر حال بررسی خلاصه روند جنگ چالدران نشان می دهد که این نبرد، نه یک درگیری ساده بین دو طایفه ترک، بلکه یک جنگ تمام عیار بین ایران صفوی با عثمانی ها بود بطوری که برخی نقل کرده اند حتی زنان ایرانی نیز که به اهمیت جنگ پی برده بودند و از طرفی نیز تعداد بالای سربازان دشمن را می شنیدندف لباس مردان را پوشیدند و به میدان جنگ چالدران شتافتند و جالب اینکه بعد از شهادت ایشان، سلطان سلیم عثمانی نیز به پاس خوی مردانگی و پایداری آنها دستور داد تا جنازه های این بانوان با احترام نظامی تشییع و تدفین شوند.

در هر حال طرح موضوع "چالدران و نقش ایران در آن" از نظر نگارنده به اصطلاح اظهر من الشمس است اما چرا آذربایجان سعی دارد تا به تحریف تاریخ منطقه ادامه دهد؟

تا امروز دولت باکو سیاست مصادره مطلوب تاریخ را در پیش گرفته بود و امروز نیز سعی دارد تا با پاک کردن نام ایران از برخی مسلمات تاریخی در منطقه، در ادامه نیز همین عناوین را به نام خود ثبت کند.

به عنوان مثال بعد از شبهه افکنی تلوزیون دولتی آپا، آکادمی ملی علوم جمهوری آذربایجان اعلام کرد: "برای نخستین بار، نمایشگاه "شاه اسماعیل اول؛ حاکم و فرمانده" را برگزار کرده و فعالیت های نظامی و دولتمداری شاه اسماعیل اول، به عنوان یکی از چهره های برجسته تاریخ آذربایجان را در معرض دید خواهد گذاشت.

دست اندازی برخی از علمای تاریخ در آذربایجان تا جایی پیش رفته که به راحتی روزی ادعا می کنند که نادر شاه و آقا محمدخان اصلا به عنوان پادشاهان ایرانی نبوده اند و امروز نیز ادعا می کنند که ایران در جنگ چالدران محلی از اعراب نداشته و این جنگ بین دو طایف ترک! روی داده است .

حال نکته جالب اینکه این به اصطلاح مجری و کارشناس در حالی ادعا می کند "ماهیت جنگ چالدران، سرد کردن مناسبات میان جمهوری آذربایجان و ترکیه است" که در زمان جنگ چالدران اصلا کشوری به نام آذربایجان وجود خارجی نداشته است و اگر  احیانا به تیپ صلح و دوستی فعلی دولتین ایران و آذربایجان برنخورد باید بگوییم که آذربایجان یک کشور کوچک چند دهه ای است ولی مدام تلاش می کند تا پیشینه دولتمداری برای خود کشف کند. تا کنون یک معاهده بین المللی (پیش از ۱۹۹۰) به نام کشور یا پادشاهی آذربایجان، امضا نشده است و همین خود نشان از پنداربافی سبک از تاریخ نویسی دارد.

 
نویسندگان
نظر سنجی
علل عقب ماندگی شهرستان چالدران چیست؟
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :