تبلیغات
چالدران نیوز - مطالب فروردین 1395
سال ۹۴، سال «دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی
عین‌الله شریف‌پور نماینده ماکو، چالدران ،شوط و پلدشت شد
چهارشنبه 25 فروردین 1395 ساعت 03:50 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )


با بازشماری آرا توسط شورای نگهبان؛

عین‌الله شریف‌پور نماینده ماکو، چالدران ،شوط و پلدشت شد

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان گفت: اوایل هفته این بازشماری انجام و نتایج بررسی در شورای نگهبان مطرح شد که نتایج بر این اساس بود که منتخب اول با تعداد بسیار کم آراء یعنی ۵ رای بالاتر از یک چهارم به عنوان نفر اول حوزه انتخابیه ماکو و چالدران برای شورای نگهبان احراز شد.

۳۶۳۵۴۵۵۶_۲۸۳۵۴۰۴۶cefee

به گزارش چالدران نیوز ،سیامک ره پیک  با اشاره به اینکه قبلا صحت انتخابات در ۲۰۶ حوزه انتخابیه مورد تایید قرار گرفته بود افزود:‌ در خصوص حوزه انتخابیه ماکو برای اطمینان بیشتر و حفظ آرای مردم در نهایت تصمیم گرفته شد که کل صندوق های آرا بازشماری شود.

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان گفت: اوایل هفته این بازشماری انجام و نتایج بررسی در شورای نگهبان مطرح شد که نتایج بر این اساس بود که منتخب اول با تعداد بسیار کم آراء یعنی ۵ رای بالاتر از یک چهارم به عنوان نفر اول حوزه انتخابیه ماکو برای شورای نگهبان احراز شد.

ره پیک افزود : تصمیم شورای نگهبان نیز به این شکل مقرر شد که انتخابات حوزه ماکو در مرحله اول به اتمام رسیده و نفر اول نصاب را کسب کرده است.

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان همچنین از آمادگی هیات های نظارت برای مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: انتخابات مرحله دوم در ۲۱ استان و ۵۵ حوزه انتخابیه برگزار خواهد شد.

ره پیک خاطرنشان کرد : رقابت در مرحله دوم با حضور ۱۳۶ داوطلب برای ۶۸ کرسی مجلس شورای اسلامی خواهد بود و همه مقدمات هم در بخش اجرایی و هم در بخش نظارتی فراهم است و مشکلی نخواهد بود.

گفتنی است با تایید شورای نگهبان، عین الله شریف پور منتخب مردم در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی معرفی گردید.تجاوز به حریم چالدران ولی این بار با ساخت ساز ؛ توسط منطقه آزاد ماکو+ تصاویر
یکشنبه 15 فروردین 1395 ساعت 08:55 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )

پیگیری دوباره نوای چالدران:

تجاوز به حریم چالدران ولی این بار با ساخت ساز ؛ توسط منطقه آزاد ماکو+ تصاویر

با وجود اینکه بارها شاهد آن هستیم که مناطق تاریخی چالدران را به نام ماکو ثبت می کنند و این بار با نصب تابلو و ساخت ساز شاهد آن هستیم و لازم است تا مسئولان دوباره پیگیری این مسله باشند.
به گزارش نوای چالدران ،بخش دشتک از حومه شهرستان چالدران می باشد، اما با وجود اینکه بارها مشاهده می کنیم مناطق تاریخی چالدران با نام ماکو ثبت می کنند ولی این بار با نصب تابلو شاهد وساخت ساز  آن هستیم و تا کنون هیچ اقدامی توسط مسئولین انجام نگرفته است  .

قسمت‌هایی از این تجاوز توسط منطقه آزاد ماکو با نصب تابلو به منشورهای بازالتی بخش دشتک هست یا همان منطقه قرمزلیق    است که رودخانه ها و روستاهای توریستی  این منطقه مکانی مناسب برای گردشگران چالدرانی  و غیره می‌باشد.

به طوری که حتی منطقه آزاد ماکو این بار بصورت غیر قانونی با نصب تابلو و ساخت ساز این مناطق به اسم خود ثبت می کند و در رسانه ملی به اسم خود  نشان می دهد .

با وجود اینکه بارها این موضع در رسانه‌های مختلف گوشزد و پیگیری شده است، ولی این بار شاهد نصب تابلو  و ساخت ساز هستیم که هر شهروند چالدرانی  از خود می‌پرسد، چرا اجازه نصب تابلو  و تجاوز حریم چالدران توسط برخی از شهرستان دیگر داده می‌شود؟ چرا با متجاوزین به حریم شهرستان  برخورد قانونی انجام نمی‌شود؟ و... .

لازم است تا مسئولان دوباره پیگیری این مسله باشند.
اختصاص 140 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت و تجهیز و توسعه بیمارستانهای استان
چهارشنبه 11 فروردین 1395 ساعت 08:58 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )

جوادآقازاده گفت:

اختصاص 140 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت و تجهیز و توسعه بیمارستانهای استان

برای تجهیز بیمارستانهای استان 8 دستگاه سی تی اسکن ،4 دستگاه m.r.aو 1 دستگاه آن ژیو برای بیمارستان تخصصی قلب ارومیه خریداری و در مرحله نصب و راه اندازی می باشد .


رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در بازید از طرح عمرانی بیمارستان شهید بهشتی چالدران در گفتگو با نوای چالدران گفت :در قالب طرح تحول نظام سلامت در استان آذربایجان غربی طرحهای مختلفی در بخش درمان انجام می گیرد.

 جواد آقازاده افزود: امسال از این طرحها بیمارستان های بوکان ، تکاب وخوی به بهره برداری خواهند رسید و عملیات اجرائی بیمارستانهای شهرستانهای میاندواب و نقده آغاز خواهند شد.

وی خاطر نشان کرد : بیمارستان 600 تختخوابی شهرستان ارومیه به 1 هزار تخت افزایش خواهد یافت و در حال حاضر در تمامی شهرستانهای استان کلنیک های تخصصی ،بلوکهای بخش زنان و زایمان در دست اجرا می باشد .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت : تمامی کلینیک های تخصصی تا پایان آذرماه سالجاری و بلوکهای زنان و زایمان تا 2 ماه آینده به اتمام خواهند رسید .

وی گفت: همچنین در شهرستان ارومیه کلینیک تخصصی عمار با مجهز شدن به سیستم هوشمند به بهره برداری خواهد رسید و مشکل بخش زنان و زایمان بیمارستان کوثر نیز در شهرستان ارومیه در سالجاری مرتفع خواهد شد.

جواد آقازاده همچنین افزود:  برای تجهیز بیمارستانهای استان 8 دستگاه سی تی اسکن ،4 دستگاه m.r.aو 1 دستگاه آن ژیو برای بیمارستان تخصصی قلب ارومیه خریداری و در مرحله نصب و راه اندازی می باشد که برای اجرای این طرحها در مجموع 140 میلیارد تومان اعتبار هزینه شد است .

در ادامه سفر رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان به شهرستان چالدران  با فرماندار چالدران دیدار کرد و مسائل و مشکلات مراکز درمانی این شهرستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

فرماندار شهرستان چالدران در این جلسه از اجرای سه طرح درمانی در بیمارستان شهید بهشتی چالدران خبر داد و گفت:این طرح ها شامل احداث درمانگاه تخصصی ،تکمیل ساختمان اورژانس بیمارستان و ساخت بلوک زایمانی می باشد.

 

کریم حسین زاده با اعلام اینکه برای اجرای این طرح ها افزون بر6میلیارد تومان اعتبار هزینه می شود افزود:بلوک زایمانی بیمارستان تا پایان فروردین ماه و ساختمان اورژانس و کلینیک تخصصی تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

بازدید مسافران نوروزی از اماکن تاریخی چالدران + تصاویر
شنبه 7 فروردین 1395 ساعت 09:06 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )


بازدید مسافران نوروزی از اماکن تاریخی چالدران + تصاویر

اماکن تاریخی و مذهبی شهرستان چالدران این روزها میزبان مسافرانی نوروزی از سرتاسر ایران و جهان بود.


 به گزارش نوای چالدران ،اماکن تاریخی و مذهبی شهرستان چالدران این روزها میزبان مسافرانی نوروزی از سرتاسر ایران و جهان بود


مقبره سید صدرالدین چالدران نمادی از تعصب ایرانیان برای دفاع از دین اسلام
سه شنبه 3 فروردین 1395 ساعت 09:00 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به دست ناصر حسین زاده | ( نظرات )

مقبره سید صدرالدین چالدران نمادی از تعصب ایرانیان برای دفاع از دین اسلام

 اماکن تاریخی و مذهبی شهرستان چالدران این روزها میزبان مسافرانی نوروزی از سرتاسر ایران و جهان است.


به گزارش نوای چالدران ؛مقبره سیدصدرالدین متعلق به دوره اسلامی "عصرصفویه" است و درکوهپایه شمالغرب چالدران (چهار کیلومتری شهرستان چالدران ) و درکناره جنوبی جاده آسفالت روستای گل اشاقی به سعدل قرار دارد.

http://s5.picofile.com/file/8107800376/CIMG5385.jpg


این اثر زیبا از جمله مقبره های منحصر به فرد اسلامی است که به صورت بنای شش ضلعی احداث شده و در دشت وسیعی قرار گرفته است که این دشت یادآور واقعه تاریخی جنگ چالدران و نبرد سهمگین ایران و عثمانی در دوم رجب سال920 هجری قمری برابر با دهم شهریورماه 893 خورشیدی است که در آن سپاهیان ایرانی به فرماندهی شاه اسماعیل صفوی در راه حقظ استقلال وطن در نبردی نابرابر، مردانه با دشمن جنگیدند.
 

مقبره متعلق به سید صدرالدین صفوی، وزیر اعظم شاه اسماعیل صفوی است که در جنگ چالدران با رشادت های فراوان با همراهی 27 هزار نفر از سربازان رشید اسلام در این محل به شهادت رسید.

میرسید شریف الدین علی صدر قاضی عسگر شیرازی ملقب به سیدصدرالدین از امرا‍ء شاه اسماعیل صفوی است که در آن جنگ به شهادت رسید و مقبره وی از آن زمان مورد تکریم و احترام اهالی چالدران و مناطق اطراف است.
 

این مقبره علاوه بر ارزش های تاریخی، به علت تاثیرپذیری از معماری اصیل و غنی اسلامی و کاربرد مصالحی چون آجر قرمز و سنگ های سفید در بین آثار تاریخی آذربایجان غربی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این آرامگاه از بیرون شش‌گوشه و درونش مدور است.
 

بنای موجود از سه ماده اصلی سنگ عمدتا سفید با ملات گل و آهک ساخته شده است. بنا بر روی یک کرسی چینی سنگی ساخته شده و بالابودن آب های تحت الارض، پی مقبره را از بین برده است.
 

همچنین سنگ‌های حجاری شده بکار رفته در بنا از نوع آتش فشانی و اسیدی متعلق به کواترنر بوده و عمدتاً برنگ سفید هستند.
 

این اثر در تاریخ 25 اسفند 1379 با شماره ثبت 3256 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 

در ورودی محوطه مقبره مجسمه شاه اسماعیل اولین بنیانگذار حکومت شیعه دوازده امامی به صورت ایستاده و به ارتفاع 5.3 متر از فایبرگلاس و بتون به رنگ برنز خودنمایی می کند.
 

گنبد زیبای این یادمان به صورت دو پوش طراحی شده و ارتفاع بنا با احتساب آن به 25 متر می رسد.
 

در بخش بیرونی بنا و قسمت تحتانی آن به پیروی از اسلوب ساخت مقبره ازسنگ های سفید تراش خورده استعمال شده و در سمت فوقانی آن حجرات تزئینی همراه با طاق های جناقی به چشم می خورد.

 

قرینه سازی و بندکشی آجرها به صورت فیل پوش های منظم، قاب بندی و حرکت یکنواخت آجرها در جهت احداث گنبد زیبایی این بنا را دوچندان می کند.


ایوان رفیع و زیبای مقبره در سمت جنوب آن تعبیه شده و تزئیناتی همچون مقرنس کاری، آجرکاری و قاب بندی در آن به کار رفته و نورگیرهای داخلی قسمتی از نور داخل یادمان را تامین می کنند.
 

بنای اولیه مقبره به صورت ساختمانی مدور از سنگ و گل بصورت ساده بود که پس از انجام مطالعات باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی در سال 1378 به پاس احترام به شهدای حماسه تاریخی چالدران با حفظ پلان مقبره یک یادمان آجری گنبددار از روی پی اصلی احداث کرد.
 

همچنین وزارت کشور نیز در سال 1376 به پاس احترام به شهدای جنگ چالدران - جنگ شاه اسماعیل صفوی با سلطان سلیم اول پادشاه عثمانی در سال 920 هجری قمری- شهرستان سیه چشمه را به چالدران تغییر نام داد و آن را از بخش به فرمانداری ارتقا داد.
 

این مقبره بعد از تاریخ جنگ دشت چالدران که بین سپاه ترک و شاه اسماعیل صفوی رخ داده ساخته شده است.
 

روایت می کنند دراین جنگ سپاهیان ایرانی به فرماندهی شاه اسماعیل صفوی در راه حفظ استقلال وطن، در نبردی نابرابر، مردانه با دشمن جنگیدند و خون پاکشان دشت چالدران را پاک و مطهر کرد.

 

در این جنگ سپاه اندک‌شمار ایران، به‌رغم رشادت‌های فراوان، در برابر لشکر گران عثمانی که مجهز به سلاح‌های سنگین بود، شکست خورد.
 

یکی از این شهیدان، میرسید شریف الدین علی صدر قاضی عسگر شیرازی ملقب به سیدصدرالدین ازامرا‍ء شاه اسماعیل صفوی است که در آن جنگ به شهادت رسید و مقبره وی از آن زمان مورد تکریم و احترام اهالی چالدران و مناطق اطراف است.
 

با مراجعه به تاریخ می توان علل و دلایل جنگ چالدران را اینگونه بیان کرد که:

 

بعد از اینکه شاه اسماعیل صفوی درسال907ه.ق به سلطنت رسید. دستور داد تا عبارات" اشهدان علیا ولی الله وحی علی خیرالعمل" را که از زمان قتل ابوالحارث ارسلان بن عبداله متروک شده بود. وارد اذان نمایند. وی از این کار دو مقصود را دنبال می‌کرد: یکی بر انداختن حکومت ملوک الطوایفی و دیگری جایگزین کردن حکومتی مقتدر و متمرکز تحت لوای مذهب تشیع.

 

دولت جدیدالتاسیس صفوی با کاربرد ایدئولوژی" جهادمذهبی" درجوار مرزهای شرقی امپراتوری عثمانی برای دولتمردان آن کشور قابل تحمل نبود و خطر جدی برای آنها محسوب می‌شد.

 

عده زیادی ترکمن که از هواداران مذهب شیعه و شاه اسماعیل بودندو قوای برون مرزی ایران را در داخل آن امپراتوری تشکیل می دادند از تلاش‌های وی برای برقراری دولتی شیعی مذهب در ایران حمایت می‌کردند.

 

همچنین، شورش وسیع شیعیان در ولایت"تکه"نشانه عدم پایان خطر هواداران شاه اسماعیل صفوی در آسیای صغیر تلقی می‌شد چه درسال916ه.ق/1511م عده زیادی از افراد قبیله تکلو به ایران آمده و سپاه شاه اسماعیل را تقویت کردند.

 

این وقایع نشانه بارز نفوذ مکتب اعتقادی صفویه در آناتولی شرقی بود.ضمنا"،پس ازسقوط خلافت عباسی بدست هلاکوخان،سلاطین عثمانی خود را جانشینان بلافصل پیغمبر می دانستند و نسبت به تحولات ایران،نظرخوشی نداشتند و به انگیزه توسعه طلبی،خود را وارث خلافت اسلامی و به تبع ایران را جزو قلمرو عثمانی می انگاشتند.

 

شکست اوزبکان نیز درشرق که دوست و مهتر سلاطین عثمانی بشمار می رفتند. دوکشور را به صورت دشمنان آشتی ناپذیر درآورد و سبب فرسایش توان دوکشور طی قرون شد و حاصل آن نبرد خونین چالدران است که منجر به کشته شدن هزاران تن از دو طرف شد.

 

استفاده از پلان 6 ضلعی در مقبره سید صدرالدین وزیر اعظم شاه اسماعیل صفوی حاکی از اعتقاد بی چون و چرای شیخ به سلسله صفوی و نهایتا به علی و اولاد علی و نیزاعتقاد راسخ به بانی تشیع امام جعفرصادق(ع) می‌تواند محسوب شود.
 

گفتنی است: شهرستان چالدران در سمت شمال غربی استان آذربایجان غربی واقع است و از سمت غرب با کشور ترکیه هم مرز است. چالدران از دو بخش مرکزی و دشتک تشکیل شده و وسعتی حدود 1975 کیلومترمربع دارد و جمعیت آن حدود 50 هزار نفر است.
 

لازم به ذکر است: نام این شهر پیش‌تر «سیه چشمه» بود که به پاس یادبود شهیدان جنگ چالدران که جان خویش را بر سر دفاع از خاک ایران‌زمین دادند، به چالدران تغییر نام داد.

 

چالدران به خاطر هوای خنک در تابستان، می‌تواند پذیرای گردشگران بسیاری باشد.


 
نویسندگان
نظر سنجی
علل عقب ماندگی شهرستان چالدران چیست؟
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :